Hajléktalanság.hu   
Kezdőlap Fórum Szakirodalom Jogszabályok Linkek Képek Honlaptérkép Kapcsolat

Olvasási problémák?
Kattinson ide, és tudja meg, hogyan lehet gyermeke sikeresebb a tanulásban!

www.varazsbetu.hu

Minden, ami a

papírboltban van...

www.iratkapocs.hu

Ön sem talál megfelelő méretet?
A Nagyruha.hu oldalán a legkisebb méret az XXL.

www.nagyruha.hu

Kazal Kolos
szociálpolitikai szakértő
hajléktalan személyek szociális ellátása tevékenységi kör
87/482-155, 30/277-06-91
kazalk@hajlektalansag.hu

Dávid Beáta-Tom Snijders
A budapesti hajléktalanok számának becslése

Vissza Fel Tovább

Adatok
Az alkalmazott definíciók

A Bevezetésben már említettük a meghatározás problémáját, ami egy hajléktalan populáció méretének megbecslésekor vagy egy abból származó minta vételekor adódik. Magyarországon Győri Péter (1990: 305) két csoportot különböztetett meg: "a ténylegesen hajléktalanokat és 1 a hajléktalanság fenyegetésének árnyékában élőket." Meghatározása szerint a ténylegesen hajléktalanok "azok az emberek, akik számára nincs biztonságos és biztos, viszonylag megbízható megoldása a lakhely problémájának."

1993. évi szociális törvény szerint két meghatározás létezik:

1. Hajléktalan az, akinek nincs bejelentett állandó lakhelye, vagy bejelentett állandó lakhelye a hajléktalanok számára biztosított egyik intézményben van. 2. Hajléktalan az, aki az éjszakákat köztereken vagy az életvitelre alkalmatlan helyeken tölti. Vizsgálatunkban a hivatalos definíciók mellett az önmeghatározást is besorolási kritériumként használtuk: hajléktalanként definiáltuk azt, aki önmagát hajléktalanként határozta meg. Ezt a kritériumot használtuk a hólabda-mintában és a "Tuberkulózis (TBC) program6" (Dávid, Oross és Vecsei 1998) résztvevőinek listáiból összeállított adatsorban. 1996 óta a TBC-program keretében a legtöbb résztvevő7 válaszolt kérdőívünk kérdéseire. A kérdőív közepe táján megkérdeztük tőlük, hogy hajléktalannak tartják-e magukat. Ha a résztvevő válasza "nem" volt, abbahagytuk a kérdezést, azok aránya, akik nem-hajléktalanként határozták meg magukat, körülbelül 3% volt. A kutatások idején minden válaszadó Budapesten tartózkodott.

A hólabda-adatsor

Az 1997-es kérdőívben az alábbi hólabda-kérdést tettük fel: "Hány hajléktalan személyt ismer teljes nevén? Kérjük, sorolja fel őket!" Kutatásunkban nem alkalmaztunk további megkötéseket a kapcsolat meghatározását illetően. A közöttük fennálló kapcsolat típusára is rákérdeztünk: úgyis mint barát, társ vagy ismerős. 1997-ben 1753 személy vett részt tüdőszűrésen, közülük 1435 személy vett részt a felmérésben. A hólabda-adatsorhoz 14048 kérdőívet használtunk fel. Mivel ez a csoport nemcsak a nem-hajléktalan populációtól9 különül el, hanem belsőleg is meglehetősen szegregált, eleve alacsony volt azok aránya (39%), akik meg tudtak említeni más hajléktalan személyeket. A saját céljainkra felhasználható adatok között ez az arány még alacsonyabb volt: a válaszadók mindössze 29 százaléka tudta teljes nevén megnevezni az általuk megjelölt személyeket. A teljes mintában szereplő válaszadók átlagosan 0,82 (szórás = 1,46) személyt neveztek meg. Ez az arány 2,4 (szórás = 1,57) volt azok között, akik legalább egy másik hajléktalant meg tudtak nevezni. A nők aránya az összes válaszadó között 9%10 volt, azok között pedig, akik legalább egy személyt meg tudtak nevezni, 8%. A felmérés időpontjától függetlenül a válaszadók által felsorolt személyek nagy része ugyanazokról a helyekről került ki, mint ahol maguk a válaszadók is rendszeresen felbukkannak, vagy ahol az éjszakákat töltik; előfordult, hogy ugyanazon a helyen megtalálható két ember egymást nevezte meg, még akkor is, ha megkérdezésük között hat hónap telt el. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy a hajléktalan emberek között fennálló kisszámú kapcsolatok főként azon szállók, menhelyek és ingyenkonyhák körül szerveződnek, ahol ezek az emberek napjaikat és éjszakáikat töltik. Az ilyen szálláshelyek - főként a menhelyek - elvileg arra szolgálnak, hogy ideiglenes, nem pedig hogy "állandó" lakóhelyet nyújtsanak a kliensek számára. A fluktuáció viszonylag alacsony aránya egyrészt megerősíthet bizonyos kapcsolatokat, másrészt azonban hátráltathatja az új kapcsolatok kialakítását.

A hajléktalanok kapcsolataiban érvényesülő klaszterhatásból két következtetést vonhatunk le: 1. Kezdeti mintánkban nem garantálhatjuk a válaszadók és az általuk megnevezettek függetlenségére vonatkozó feltevésünket. 2. Bár a minta mérete a szükségesnél jóval nagyobb11 volt, és a kérdezés 11 eltérő helyszínen12, az év során 30 különböző alkalommal folyt, mégis elképzelhető, hogy eljárásunkkal alábecsüljük a populáció nagyságát, mivel létezhetnek olyan csoportosulási pontok, amelyeket nem vizsgáltunk, és amelyek semmiféle kapcsolatban nem állnak az általunk vizsgált helyszínekkel.


A fogás-visszafogás adatsor

Ehhez az eljáráshoz - amint azt már fentebb említettük - ugyanazon népesség két vagy több alkalommal történő, független megfigyelése (listája) szükséges. Kutatásunk céljára sikerült két különböző megfigyelés eredményeihez hozzáférnünk, és egyazon módszer felhasználásával két becslést adnunk.

A legnagyobb nehézséget a listákon szereplő személyek azonosítása jelentette. Sok esetben a hajléktalanok nem tudnak szabályos személyigazolványt felmutatni( vagy számos személyazonossági dokumentummal rendelkeznek, vagy eggyel sem. Ez azt jelenti, hogy valaki esetleg több különböző néven is megjelenhet ugyanazon és/vagy a többi listán.

A nevek megtöbbszöröződésének elkerülése érdekében a hajléktalanokat teljes nevükön kívül édesanyjuk neve, születési idejük és helyük alapján azonosítottuk. Azok a személyek, akik több különböző név alatt jelentek meg, általában csak egy-két betűt, vagy esetleg egyetlen azonosítót változtattak meg. Az esetek többségében észrevettük ezeket a "módosításokat", bár természetesen elképzelhető, hogy néhányan még mindig kétszer szerepelnek a listán.

Amint azt már fentebb említettük, két adatsort használtunk, és mindkettő három különböző listából állt.

1. Az egyik adatsor azon hajléktalanok listáit tartalmazza, akik a "Tuberkulózis (TBC) program" keretében egészségügyi szűrésen vettek részt valamikor a három egymást követő év alatt (1996-tól 1998-ig):
1996-ban 2030 különböző személy esett át a szűrésen,
1997-ben 1753 különböző személy esett át a szűrésen,
1998-ban 1724 különböző személy esett át a szűrésen.

1997 óta a TBC-szűrés egy speciális buszban történik, az év minden hetén kétszer. A szűrési helyszínek között menhelyek, szállók, ingyenkonyhák és közterületek is szerepelnek. 1998 óta ugyanazon személy évente kétszer is részt vehet a szűrésen, ha a két szűrés időpontja között legalább hat hónap az eltérés.

2. A másik adatsor az 1996. évi három listából áll:
azok névsora, akik részt vettek a "Tuberkulózis (TBC) programban" (2030 név),
azok névsora, akik legalább egy éjszakát töltöttek a Fővárosi Szociális Központ és Intézményei által üzemeltetett szállók valamelyikében (715 név),
azok névsora, akiket bármely okból kifolyólag kezeltek Budapest legnagyobb sürgősségi kórházában (174 név).

A számok minden esetben a teljes évre vonatkoznak.

Vissza Fel Tovább

 

www.varazsbetu.hu

www.oktatoprogram.hu

www.oktatoprogramok.hu

www.kazalkolos.hu

www.hajlektalansag.hu

www.kazalkolos.lapok.hu

www.dislexia.hu www.xxlruha.hu www.nagyruha.hu www.anagyruha.hu www.iratkapocs.hu